Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.
Życie i praca w Niemczech
  • Zarejestruj

Zebraliśmy w jednym miejscu podstawowe informacje na temat realiów życia i pracy w Niemczech. To praktyczne wiadomości, z którymi mogą zapoznać się osoby planujące rozpocząć pracę za zachodnią granicą. Znajdują się tu wartościowe porady i ciekawe wskazówki, pomocne w pierwszych dniach i tygodniach życia w nowym miejscu. Ułatwią zrozumienie innej kultury i obyczajowości, a dzięki temu pozwolą uniknąć przykrych sytuacji. Gotowi? To zapraszamy do lektury!

Praca opiekunki seniora w Niemczech

Społeczeństwo niemieckie zaczęło się szybciej starzeć niż polskie, dlatego problem z pomocą dla seniorów w Niemczech utrzymuje się od kilku lat. Wiele rodzin decyduje się na wynajęcie opiekunki jako lepsze rozwiązanie dla bliskich. Nie chcąc zmuszać rodziców bądź dziadków do przeprowadzenia się do domów spokojnej starości zatrudniają opiekunki, które pomagają seniorom w prostych czynnościach na co dzień. Osoby decydujące się na wykonywanie takiego zawodu mogą mieć bardzo zróżnicowany zakres obowiązków: od kilkugodzinnego pobytu w ciągu dnia i pomocy w obowiązkach domowych aż po całodobową pomoc, wiążącą się z zamieszkaniem u podopiecznego, a nawet opieką medyczną.

Legalne zatrudnienie za granicą

Spośród państw, do których emigruje najwięcej Polaków, na wysokiej pozycji od wielu lat utrzymują się Niemcy. Dobre warunki bytowe oraz niewielka odległość od ojczyzny sprzyjają osiedlaniu się tam osób, poszukujących dobrych zarobków i uczciwego zatrudnienia. Wiele osób – zarówno młodych, jak i w wieku średnim – decyduje się na wybór ścieżki kariery jako opiekun/opiekunka osób starszych. Dzięki odpowiednim firmom mogą pracować za granicą legalnie, a tym samym zdobywać cenne doświadczenie bez obaw ze strony administracyjnej o wydalenie z kraju.

Problem bariery językowej

Wiele osób, które rozważają wyjazd do Niemiec w roli opiekuna seniorów, obawia się bariery językowej. Lęk wiąże się głównie z niedostateczną znajomością języka obcego. Świadomość braku płynnego porozumiewania się po niemiecku staje się przeszkodą nie do pokonania. Obawy te są zrozumiałe, ale warto jak najszybciej się ich pozbyć. Osoby rozpoczynające z naszą firmą pracę w Niemczech potwierdzają, że rzeczywistość jest dużo bardziej przyjazna niż przewidywania pełne lęków. Ponadto prowadzimy Centrum Językowe Konik, które przygotowało specjalny kurs dla osób udających się do Niemiec w celu podjęcia zatrudnienia w branży opieki nad seniorami. Pomagamy szybko rozwijać zdolności komunikacyjne.

Pierwszy kontakt z obcą mową

Komunikacja między osobami różnej płci i w różnym wieku w każdym kraju regulowana jest niepisanymi zasadami, których opiekuni i opiekunki mogą nie znać wybierając się do Niemczech. Nakłada się na to dodatkowo stosunek pracowniczy, który również reguluje się własnymi prawami. Warto poznać podstawowe zasady obowiązujące w komunikacji międzyludzkiej. Na szczęście nie są tak bardzo odmienne od polskich zasad dobrego wychowania. Do osoby starszej, jak też do nieznajomego należy zwracać się per „Pan” (Herr) lub „Pani” (Frau). Przebywanie codziennie w towarzystwie osoby starszej może po pewnym czasie skłonić do chęci przejścia na zwracanie się do niej po imieniu. Aby nie popełnić faux pas należy jednak zaczekać aż ta propozycja wyjdzie od starszej osoby.

Poznawanie zwyczajów kulinarnych

Z uwagi, iż jedzenie jest jedną z podstawowych czynności fizjologicznych, już w pierwszych dniach pobytu opiekunki i opiekunowie seniorów zetkną się z nowymi potrawami. Dla niektórych gotowanie może być nawet jednym z obowiązków pracowniczych. Dlatego warto przed wyjazdem przyjrzeć się niemieckiej kuchni lub nawet jej spróbować. W niemieckim domu można z pewnością spotkać się z popularną sałatką ziemniaczaną, małymi smażonymi ziemniaczkami, zupą z soczewicy, kiszoną kapustą, kiełbaskami oraz strudlem jabłkowym.

Przyswojenie nowego kalendarza świąt

Wiele osób, które wyjeżdżają do pracy jako opiekun lub opiekunka starszej osoby, zapomina początkowo o odmiennym kalendarzu świąt.. Warto jednak przyswoić sobie tę wiedzę, ponieważ można uniknąć nieporozumień i przykrych niespodzianek. Ponadto dzięki tym informacjom można zaplanować z wyprzedzeniem wyjazd do rodziny. Z uwagi na dużą liczbę katolików w Niemczech, wiele świąt kościelnych pokrywa się terminami z polskimi. Jednak w kwestii świąt świeckich – państwowych – można zauważyć sporo rozbieżności, np. Dzień Zjednoczenia Niemiec obchodzony jest 3 października, Święto Reformacji – 31 października.

Poznawanie przepisów prawnych w Niemczech

W zdecydowanej większości rodziny Podopiecznych, poszukują osób posiadających prawo jazdy. Często opieka nad seniorami wiąże się z dowiezieniem ich na wizyty lekarskie lub zajęcia rehabilitacji. Ponadto korzystanie z auta pozwala zrobić większe zakupy, czy zabrać podopiecznego na spacer lub do kawiarni. Na szczęście członkostwo w Unii Europejskiej sprawia, że polskie prawo jazdy jest honorowane za granicą – w każdym kraju należącym do UE. Ważną różnicą jest fakt, iż w Niemczech ubezpieczenie OC jest imienne – dlatego przy stłuczce to prowadzący jest obciążany kosztami, nie właściciel pojazdu. Do innych różnic w przepisach ruchu drogowego należy zaliczyć, m.in.: brak obowiązku jazdy z włączonymi światłami przednimi przez cały rok; w terenie zabudowanym można jeździć 50 km/h, a poza nim 100km/h, zaś na autostradach nie ma limitu. Warto wiedzieć również, że w Niemczech kierowcy przywiązują dużą wagę do zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami.

A w wolnym czasie…

Praca opiekuna lub opiekunki osób starszych jest bardzo angażująca – tym bardziej jeśli podopiecznym należy zajmować się kilkanaście godzin w ciągu dnia lub przez całą dobę. W zależności od skonstruowanej umowy opiekunowie zawsze mają zapewniony czas wolny. Warto organizmowi pozwolić naprawdę dobrze wypocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wiele niemieckich miast posiada ciekawą ofertę kulturową, jak też wiele interesujących miejsc do uprawiania różnych sportów. Odpoczynek pozwoli pracować wydajniej i zachować lepszą kondycję zdrowotną.

Przedstawione wyżej informacje to zbiór podstawowych wiadomości o kraju, do którego planujecie się wybrać. Warto na wstępie zapoznać się z nimi, dzięki czemu będziecie lepiej przygotowani na wyjazd. Może być to również pierwszy artykuł, który zachęci Was do zgłębiania wiedzy w różnych dziedzinach o Waszym nowym miejscu pracy i życia.


Centrum Językowe Konik | ul. Słowiańska 17/1 | 67-200 Głogów | woj. dolnośląskie | email: centrum.j.konik@gmail.com | tel. 767 275 323 | NIP: 6932012973

Dlaczego mówią, że jesteśmy najlepsi?

  • możliwość zatrudnienia się na warunkach niemieckich, co przekłada się na relatywnie wyższe zarobki wypłacane według przejrzystych zasad 

  • mnóstwo nowych, atrakcyjnych ofert pracy każdego dnia – szansa wyboru dogodnej lokalizacji w Niemczech

  • wykwalifikowana, służąca poradą i pomocą kadra – jesteśmy nastawieni na współpracę z Tobą 24h/doba/7 dni w tygodniu

  • darmowe kursy języka niemieckiego i wsparcie doświadczonych pielęgniarek

  • dbamy o Twoje bezpieczeństwo – możesz w każdej sytuacji liczyć na nasze wsparcie, także w najtrudniejszych przypadkach.  

  • Nagroda Specjalna dla Centrum Językowego Konik w konkursie pod tytułem "Pracodawca Godny Zaufania"

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami)